Aymara
Aymara (Bolborhynchus & Psilopsiagon)
Systematika rodu Aymara
Dalším rodem, který je v našem zájmovém chovu zastoupen a lze říci, že se na něho také specializujeme je rod Bolborhynchus/ Psilopsiagon – Aymara.
Rod: Bolborhynchus & Psilopsiagon – Aymara
- Aymara šedoprsý (Psilopsiagon aymara)
- Aymara citronový (Psilopsiagon aurifrons)
- a.c. andský (P.a. aurifrons)
- a.c. peruánský (P.a. robertsi)
- a.c. bolivijský (P.a. margaritae)
- a.c. chilský (P.a.rubrirostris)
- Aymara pruhovaný (Bolborhynchus lineola)
- a.p. středoamerický (B.l.lineola)
- a.p. andský (B.l.tigrinus)
- Aymara andský (Psilopsiagon orbygnesius)
- Aymara zelený (Psilopsiagon ferrugineifrons)
Náš chov papoušků rodu AYMARA – představení jednotlivých druhů
V našem zájmovém chovu se na rod Bolborhynchus (AYMARA) take poměrně specializujeme. V současné době chováme:
- Aymara šedoprsý (Psilopsiagon aymara)
- Aymara citronový (Psilopsiagon aurifrons)
- Aymara pruhovaný (Psilopsiagon lineola)
Vše výhradně v přírodním zbarvení.
Popis jednotlivých druhů
1. Aymara šedoprsý ( Psilopsiagon aymara)
- Popis papouška: Horní partie těla je zelená. Temeno, uzdička a příuší jsou tmavě šedé. Líce a prsa jsou světle šedé, většinou s lehce namodralým nádechem. Modrý nádech je výraznější na spodní partii břicha. Spodní krovky ocasní jsou zeleno-modré. Spodní krovky křídelní a boční části břicha mají žlutavě-nazelenalý nádech. Spodní ocasní péra jsou zelená. Zobák růžový, stejně jako běháky (s hnědavým nádechem).Pohlavní dimorfismus je velmi nevýrazný. Samice mají tmavší oblast hrdla a matnější prsa.Rozšíření: Centrální a severní Bolívie, Jižní Peru , podél východních svahů And.
2. Aymara citronový ( Psilopsiagon aurifrons)
- Popis papouška: Jedná se o celkově zeleného ptáka. Samec je na spodině bledší a žlutější čelo, uzdičku a většinou i příuší. Líce a hrdlo je u samců jasně žluté. Také spodní část prs a horní břišní oblast má výrazně žlutý nádech. Křídelní krovky mají modravý nádech. Ocas se z horní části zelený, zespodu šedo-modrý. Zobák má rohovou barvu, stejně jako běháky (s hnědavým nádechem). Samice nemá čelo a uzdičku žlutě zbarvenou, stejně jako líce a prsa mají jen lehký žlutý nádech.Rozšíření: Jižní a Střední Peru, centrální a západní Bolivie, střední a severní Chile, západní Argentina. Osobně jsem početné skupiny aymarů citronových pozoroval v okolí jezera Titicaca (včetně ostrovů: Amantani, Isla de Sol, Taquila) a v severní části Chile (okolí města Arica). V těchto místech byli aymarové početní i v městských parcích a obydlených aglomeracích.
3. Aymara pruhovaný (Bolborhynchus lineola)
- Popis papouška: Jedná se o celkově zeleného ptáka, zavalité postavy s krátkým ocáskem. Temeno má namodralý nádech. Pera na horní části těla, křídlech mají černý, výrazný lem. Ocasní péra jsou tmavě zelená, na špici černá. Zobák je bledě rohový, běhák má růžovou barvu, většinou s hnědým nádechem. Samice nemá tak výraznou kresbu (černé pruhy) na bocích a spodních partiích těla. Jako nejspolehlivější rozlišovací znak u přírodních ptáků jsou tmavě zbarvená středová ocasní péra. Samice má tyto péra zelená, popř. jen s tmavou špičkou. Tuto metodu využívám pro rozeznávání pohlaví i ve svém chovu.
- Rozšíření: Od jižního Mexika po západní Panamu. Susp. Tigrinus se vyskytuje od severozápadní Venezuely (oblast Merida), přes Kolumbii. Další početné výskyty jsou zaznamenávány ve středním Peru. Osobně jsem tyto aymary viděl v okolí města Cuzco. Většinou se jednalo o málopočetné skupiny cca 4-6 ks, které se (na svoji malou velikost) prezentují poměrně hlučně.