Amazonci & Aratingy

Náš chov Amazónků rodu Pionus, Pionites & Pionopsitta – představení jednotlivých druhů

V našem zájmovém chovu se na chov Amazónků také snažíme specializovat.

V současné době chováme 8 druhů amazónků v 11 párech.

 

Přehled chovu - AMAZÓNEK - PIONUS & PIONITES & PIONOPSITTA

Český názevVědecký název
1Amazónek černotemenný
Pionites melanocephala
2Amazónek šupinkový
Pionus maximiliani
3Amazónek bělobřichý
Pionites leucogaster
4Amazónek bronzovokřídlý
Pionus chalcopterus
5Amazónek běločelý
Pionus senilis
6Amazónek tmavý
Pionus fuscus
7Amazónek červenohlavý
Pionopsitta pileata
8Amazónek modrohlavý
Pionus menstruus

Náš chov papoušků rodu Aratinga – představení jednotlivých druhů

V našem chovu se Aratingům věnujeme zatím naprosto okrajově.

V současné době chováme 2 druhy papoušků roku Aratinga.

Přehled chovu - ARATINGA

Český názevVědecký název
1Amazoňan běločelýAmazona albifrons albifrons
2Amazoňan běločelýAmazona albifrons nana

Aratinga hnědohrdlý antilský (Eupsittula pertinax pertinax)

Popis papouška: Tento druh patří k menším druhům aratingů. Celkově má zelený tělesný rámec, na spodu těla bledší a s oranžovějším nádechem. Čelo, uzdička a strany hlavy jsou oranžově žluté/oranžové, přední část temene tmavě zelenomodrá. Hrdlo a prsa jsou olivově hnědá, poddruh pertinax pertinax má velmi výrazné oranžové líce (strany hlavy). Dík tomuto znaku se jedná o velmi líbivé a atraktivní papoušky.  Na středu břicha oranžový znak, který bývá variabilní velikosti. Ocas je zelený, zespodu nažloutlý. Zobák je hnědý a běhák šedý. Dorůstá délky cca 26 cm.

Rozšíření: Ve volné přírodě Jižní a Středná Ameriky žije v Panamě, na severu Jižní Ameriky (Kolumbie, Venezuela) a ostrovech severně od Venezuely. V domovině je velmi hojný, ale samozřejmě to neplatí pro všechny poddruhy stejně.  Divoká populace Aratingy hnědohrdlého se odhaduje na statisíce kusů. Tento druh má takřka neskutečných čtrnáct poddruhů: aratinga hnědohrdlý antilský (Eupsittula pertinax pertinax), aratinga hnědohrdlý bonairenský (Eupsittula pertinax xanthogenia), aratinga hnědohrdlý arubenský (Eupsittula pertinax arubensis), aratinga hnědohrdlý karibský (Eupsittula pertinax aeruginosa), aratinga hnědohrdlý říční (Eupsittula pertinax griseipecta), aratinga hnědohrdlý orinocký (Eupsittula pertinax lehmani), aratinga hnědohrdlý tortugský (Eupsittula pertinax tortugensis), aratinga hnědohrdlý margaritský (Eupsittula pertinax margaritensis), aratinga hnědohrdlý venezuelský (Eupsittula pertinax venezuelae), aratinga hnědohrdlý guayanský (Eupsittula pertinax chrysophrys), aratinga hnědohrdlý surinamský (Eupsittula pertinax surinama), aratinga hnědohrdlý západobrazilský (Eupsittula pertinax chrysogenys), aratinga hnědohrdlý severobrazilský (Eupsittula pertinax paraensis) a aratinga hnědohrdlý panamský (Eupsittula pertinax ocularis).

Aratinga tmavohlavý (Aratinga weddellii)

Popis papouška: Celkově je opět zelený tělesný rámec, ze spodní části těla lehce nažlutlý a bledší. Velmi výrazným znakem je hlava, kterou má šedohnědou s lehkým modrošedým nádechem. Vnější letky jsou výrazně modré, ocas je zelený z vrchní strany, zespodu šedozelený. Zobák je černý a běhák šedý. Dorůstá délky 26-27 cm. Jeho postava působí robustně.

Rozšíření: Jeho domovinou je jihovýchodní Kolumbie, části východního Ekvádoru, východního Peru, dále severovýchod Bolívie a nevelké oblasti západní Brazílie. Jeho stavy v přírodě jsou stabilní a početné.

Představení jednotlivých druhů a poddruhů z našeho chovu:

–          Přehled chovaných druhů rodů Pionus, Pionites, Amazona:

    1. Amazónek černotemenný – Pionites melanocephala
      Popis papouška: Hlava (čelo, temeno i týl) je černá, uzdička zelená, hrdlo a tváře oranžově žluté, záda, křídla, kostřec a vrchní krovky ocasní jsou sytě zelená, prsa a břicho bíle (u mladých jedinců se žlutým až krémovým nádechem), holenní peří a boky břicha jsou žluté. Ruční krovky a letky jsou modré, okraj křídla je žlutě zelený. Ocasní péra jsou zelená, zespodu  žluto-zelená. Zobák je tmavý (takřka černý) běhák tmavě šedý.
      Pohlavní dimorfismus je nevýrazný a je nutné provést endoskopické určení, nebo analýzu DNA.

      Rozšíření: Brazílie, jižní Kolumbie, částečně Guyana, východní oblasti Ekvádoru a severovýchod Peru

Amazonek černotemenný

    1. Amazónek šupinkový – Pionus maximiliani
      Popis papouška: Celkový vzhled je tmavě zelený, na spodině těla světlejší a lehce nahnědlý. Čelo a uzdička jsou tmavé, lícní strany hlavy zelené. Hlava je zelenomodrá, brada je namodralá stejně jako spodní část hrdla. Křídla, záda, kostřec, břicho a prsa mají olivově hnědý nádech. Spodní krovky ocasní jsou červené. Vnější krovky ruční jsou namodralé, spodní krovky křídelní a spodní strana letek je zelená. Střední ocasní pera jsou také zelená, krajní namodralá. Zobák je rohový, od kořené našedlý. Duhovka oka je tmavě hnědá a běhák je šedý.
      Pohlavní dimorfismus je nevýrazný a je nutné provést endoskopické určení pohlaví, nebo analýzu DNA.Rozšíření: Od Kostariky po střední Brazílii a sever BolívieAmazonek šupinkový
    2. Amazónek bělobřichý – Pionites  leucogaster
      Popis papouška: Temeno, týl je sytě oranžové, uzdička, hrdlo a boční strany hlavy jsou žluté, záda, křídla, vrchní krovky ocasní  jsou zelená, prsa a břicho je bílé, holenní peří včetně boků je žluté. Spodní krovky křídelní jsou zelené. Letky jsou modro-fialové. Zobák je rohový a běháky světle růžové. Pohlavní dimorfismus u tohoto druhu neexistuje. Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.Rozšíření: Brazílie (amazonské povodí směrem na východ k Belému), část státu Mato Grosso.
      Amazonek bělobřichý
    3. Amazónek bronzovokřídlý – Pionus chalcopterus

      Popis papouška: Těle je celkově tmavě fialově-modré, na hlavě, krku, záhlaví a týlu bronzově hnědé. Pera jsou zakončeny tmavě fialovomoddře, u kořene jsou bělavé.  Záda jsou tmavě bronzovozelené. Spodní partie těle je zelená, pera však mají tmavé fialové okraje. Brada je bílá, na hrdle mají pírka tmavorůžové lemy. Spodní ocasní pera jsou načervenalá, vnější krovky křídelní a krovky ramenní jsou bronzově hnědé, letky jsou modré se zeleným nádechem. Ocas je tmavomodrý, krajní rýdovací pera mají červený nádech. Zobák je rohový se žlutým nádechem, oko je hnědě stejně jako běhák. Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.

      Rozšíření: Západní Kolumbie, Ekvádor a pacifické pobřeží až po severozápadní Peru. Další významnou oblastí výskytu je severozápadní Venezuela.

      Amazonek bronzovokřídlý

    4. Amazónek běločelý – Pionus senilis
      Popis papouška: Hlava je zbarvena tmavě modře, čelo je zářivě bílé. Oči mají tmavě hnědou duhovku, zobák je rohový s šedým nádechem. Prsa a břicho jsou hnědá modře lemovaná (u některých jedinců přecházejí až v tmavě fialovou barvu). Na krku jsou ojedinělá bílá pera. Křídla a ocas jsou zelenohnědé a končetiny růžové-šedé.
      Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.Rozšíření: Mexiko, PanamaAmazonek běločelý
    5. Amazónek tmavý – Pionus fuscus
      Popis papouška: Hlavu má amazónek tmavý  namodralou, okolí uší černé, oči hnědé, zobák má černožlutou barvu a zbarvením připomíná zobák dravce. Prsa a břicho jsou narůžovělá s různou intenzitou zbarvení , křídla hnědá, modrá a jejich konce zelené. Ocas je zbarven z vrchní strany modře, ze spodu má cihlově-červenou barvu. Končetiny jsou světle šedé.
      Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.Rozšíření: Venezuela, Brazílie, Guyana, Surinam, KolumbieAmazónek tmavý
    6. Amazónek modrohlavý –  Pionus menstruus
      Popis papouška: Nejvýraznějším znakem je modrá hlava, krk a horní část hrudníku. Někteří jedinci mají mezi modrým peřím také několik narůžovělých pírek. Okolo ušních otvorů mají tmavé až černé skvrny, okruží očí je holé a má našedlou barvu. Oční duhovka je tmavě hnědá. Na horní části křídel mají peří zbarvené do světle zelené barvy, letky jsou zářivě modré. Záda, břicho a ocas je tmavě zelený. Zobák je tmavě šedý s narůžovělými skvrnami po bocích. Nohy mají barvu tmavě šedou. Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.Rozšíření: Obývá takřka celou tropickou a subtropickou část  severní části Jižní Ameriky. Další oblastí výskytu je střední Amerika.Amazónek modrohlavý
    7. Amazónek červenohlavý – Pionopsitta pileata
      Popis papouška: Amazónek červenohlavý dosahuje v dospělosti délky těla kolem 22 cm Jak je zřejmé z druhového názvu, čelo a temeno hlavy je zbarveno výrazně červeně, platí to pouze u samce!!, což je také hlavním rozlišovacím znakem, u samice je temeno zcela zelené. Oči mají hnědou duhovkou, zobák je šedý. Celé tělo – tzn. krk, prsa, břicho a ocas mají zelené zbarvení. Křídla jsou zelenomodrá a končetiny tmavě šedé.Pohlaví je zřejmé na první pohled. U tohoto papouška je velmi jasný pohlavní dimorfismus.Rozšíření: Brazílei,Paraguay a Argentina

      Amazónek červenohlavý - Pionopsitta pileata

      Amazónek červenohlavý – Pionopsitta pileata

Popis papouška: Hlava (čelo, temeno i týl) je černá, uzdička zelená, hrdlo a tváře oranžově žluté, záda, křídla, kostřec a vrchní krovky ocasní jsou sytě zelená, prsa a břicho bíle (u mladých jedinců se žlutým až krémovým nádechem), holenní peří a boky břicha jsou žluté. Ruční krovky a letky jsou modré, okraj křídla je žlutě zelený. Ocasní péra jsou zelená, zespodu žluto-zelená. Zobák je tmavý (takřka černý) běhák tmavě šedý.

Pohlavní dimorfismus je nevýrazný a je nutné provést endoskopické určení, nebo analýzu DNA.

 

Rozšíření: Brazílie, jižní Kolumbie, částečně Guyana, východní oblasti Ekvádoru a severovýchod Peru